niedziela, 24 sierpnia 2014

Mroczny Sekret - Libba Bray


Tutył : Mroczny Sekret (polski)
          A Great And Terrible Beauty (oryginalny)

Autor: Libba Bray

Cykl: Mroczny Krąg (tom1)

Rok: 2003

Cykl „Mroczny Krąg”:
Mroczny Sekret | Zbuntowane Anioły | Studnia Wieczności

Nota od wydawcy:
Gemma Doyle w niczym nie przypomina swoich rówieśniczek - panien o nienagannych manierach. Po tragedii, która spotyka jej rodzinę w Indiach, uparta i przekorna dziewczyna trafia do londyńskiej Akademii Spence. Czuje się samotna, dręczy ją poczucie winy i nękają wizje przyszłości. Nie jest jednak zupełnie sama... Jej śladem podąża tajemniczy młodzieniec. W Spence Gemma zaprzyjaźnia się z najbardziej wpływowymi dziewczętami, odkrywa w sobie nadprzyrodzone zdolności, a także dowiaduje się o dawnych powiązaniach swojej matki z tajnym stowarzyszeniem nazywanym Zakonem.

Recenzja:
Gdzieś tam na półce przyuważyłam „Mroczny Sekret” i zaintrygowała mnie okładka, więc postanowiłam  wypożyczyć książkę. Czy wnętrze okazało się również fascynujące?

Historia dzieje się w XIX wieku z początku w Indiach, później w Anglii. Główną bohaterką jest szesnastoletnia Gemma, która wraz z rodzicami mieszka w Indiach. Dziewczyna nie czuje się tam najlepiej, marzy o powrocie do Anglii, swoim debiucie i balach. Pewnego dnia kłóci się z matką na targu i rozdzielają się. W tym czasie dziewczyna ma wizje ukazująca śmierć jej matki. Szybko okazuje się, że to co widziała jest prawdą, jej matka ginie uciekając przed tajemniczym cieniem.

Tuż po śmierci matki Gemma dostaje to czego tak bardzo niegdyś pragnęła – wraca do Anglii. Rodzina umieszcza ją w szkole dla dziewcząt z internatem . Dziewczynę coraz częściej nawiedzają wizję, których nie rozumie, w jednej z nich trafia do jaskini, w której znajduje później tajemniczy pamiętnik. Z tego co jest w nim zapisane wynika, że prowadząca go niegdyś dziewczyna miała takie same wizje jak Gemma. W szkole Spence nasza bohaterka poznaje nowe koleżanki, którym z czasem wyjawia swój sekret i pokazuje znaleziony dziennik. Dziewczyny razem w tajemnicy spotykają się  i czytają historie w nim opisane, biorąc to wszystko z początku za zabawę. Jednak wraz z biegiem kolejnych wydarzeń zdają sobie sprawę, że historie z pamiętnika nie są wymyślone i że świat tam opisany istnieje naprawdę a one pragną również móc go odnaleźć…

Trudno napisać o tej książce coś więcej nie streszczając jej całej. Na tym więc skończę jej recenzję. Mogę dodać tylko, że dalszy ciąg związany jest już z Międzyświatem opisanym w znalezionym pamiętniku i ma związek ze śmiercią matki Gemmy oraz jej przeszłością.

Książka rozkręca się dopiero pod koniec, choć ma swój XIX-wieczny angielski klimat to nie jest on tu zbyt wyraźny, równie dobrze akcja mogła by się toczyć w czasach teraźniejszych.  Jeśli chodzi o wspominany w opisie romans to jest go naprawdę niewiele, w zasadzie zamyka się on do nielicznych fantazji Gemmy, może w dalszych częściach doczekamy się jego rozwinięcia.

Podsumowując, mogę książkę polecić osobom, które lubią tego typu historię. Mnie trochę nudziła. Wypożyczyłam w bibliotece również drugą część i spróbuje dać jej szanse, może akcja jakoś się jeszcze rozkręci i bardziej mnie wciągnie. Nie mogę powiedzieć, że książka jest zła – po prostu trochę nie w moim stylu, ale każdy lubi coś innego, więc nie zrażajcie się przed sięgnięciem po nią.

Ocena: 4-/6


Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Klucznik"
(wy)pożyczona

Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Czytam fantastykę 2014"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując motywujesz mnie do dalszej pracy nad blogiem. Każdy komentarz mile widziany :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...