wtorek, 23 września 2014

Pretty Little Liars. Kłamczuchy - Sara Shepard

Tytuł polski: Pretty Little Liars. Kłamczuchy
Tytuł oryginalny: Pretty Little Liars

Cykl: Pretty Little Liars (tom 1)

Autor: Sara Shepard

Rok: 2006

Seria "Pretty Little Liars":
Kłamczuchy | Bez skazy | Doskonałe | Niewiarygodne | Zepsute | Zabójcze | Bez Serca | Pożądane | Uwikłane | Bezlitosne | Olśniewające | Rozpalone | Skruszone

Nota od wydawcy:
Alison, szkolna gwiazda, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rok później jej przyjaciółki: Emily, Aria, Spencer i Hanna, zaczynają otrzymywać niepokojące SMS-y. Ktoś zna sekrety, które chciały pogrzebać wraz z pamięcią o Ali. Jak wiele dziewczyny są w stanie poświęcić, by prawda nie wyszła na jaw? 

Recenzja:
Po "Kłamczuchy sięgnęłam trochę bez przekonania z chwilowego braku pomysłu na książkę. Szczerze mówiąc nie lubię takich historii, jednak zadziwiająca liczba odwiedzin na blogu po dodaniu recenzji książek z serii "Au pair" trochę mnie zastanowiła, widocznie istnieje pewne zapotrzebowanie na recenzję tego typu książek.
Kłamczuchy to historia czterech dziewczyn, których drogi rozeszły się po tym jak ich koleżanka Alison zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Historie każdej z bohaterek przedstawione są po kolei w oddzielnych rozdziałach. Dziewczyny mimo, że były kiedyś przyjaciółkami są zupełnie różne, dlatego też każdy rozdział porusza zupełnie inne problemy: rodzice, chłopaki, czy problemy odżywienia. W każdej jednak historii odnajdziemy wątek zaginięcia Alison. Zwłaszcza, gdy do każdej z dziewczyn przychodzą SMSy lub maile, podpisane jako A. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie dotyczyły one historii, które znała jedynie ich najlepsza przyjaciółka obecnie oficjalnie uznana za zaginioną... Kto stoi za tajemniczymi wiadomościami? co tak na prawdę stało się z Alison? czy wspólne sekrety połączą znów dawne przyjaciółki? Tego dowiecie się czytając "Pretty Little Liars".

Książkę czyta się dość szybko, jest napisana łatwym językiem, nie porusza jakiś trudnych kwestii, raczej przedstawia typowe życie amerykańskich nastolatek. Wydaje mi się, że jest to kolejna lektura dla fanek "Plotkary", czy "Au pair". To co może różnić je od tego typu książek, to właśnie osoba podpisująca się jako A., która wydaje się śledzić dziewczyny i wysyłać im wiadomości w najmniej spodziewanych momentach. W trakcie pierwszego tomu oczywiście nie dowiadujemy się kim jest tajemnicza A. raz jaki jest jej związek z zaginioną Alison, zapewne nie dowiemy się tego jeszcze przez dłuższy czas. Tajemniczość tej postaci zbliża ją trochę do "Plotkary", jednak wydaje się ciekawsza ponieważ ma związek z zaginioną dziewczyną.

Podsumowując, polecam serie osobom lubiącą tego typu książki, czy seriale jak "Plotkara", czy "Au pair". Książka bowiem jest utrzymana dokładnie w takim stylu. Nie jest to pozycja, którą można polecić każdemu, bo wyobrażam sobie, że pewnie nie jednego znudzi. Nie można oczekiwać tu jakiś morałów, nagłych zwrotów akcji, głębokich przeczyć itp. to po prostu lektura dobra na nudę dla zabicia czasu w długie jesienne wieczory.
Wiem, że na podstawie serii powstał serial, jednak jeszcze go nie oglądałam, niewątpliwie jeśli będę miała chwilkę obejrzę chociaż pierwszy sezon, aby móc porównać go z książką.

Czy sięgnę po kolejne tomy? trochę przeraża mnie ich ilość, ale nie wykluczone, że kiedyś wrócę do tej serii, możne nawet nie długo.

Ocena: 4-/6

Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Klucznik"
Wydana w serii


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując motywujesz mnie do dalszej pracy nad blogiem. Każdy komentarz mile widziany :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...