środa, 10 września 2014

Po Tamtej Stronie Ciebie i Mnie - Jess Rothenberg


Tytuł polski: Po tamtej stronie ciebie i mnie
Tytuł oryginalny: The Catastrophic History of You And Me

Autor: Jess Rothenberg

Rok: 2012

Nota od wydawcy:
Rozdzierająca i rozgrzewająca duszę opowieść o dziewczynie, która kochała tak mocno, że aż pękło jej serce, i która raz jeszcze poświęciła swoje życie, by uratować ukochanego.
Pęknięte serce na skutek szoku po przeżytym dramacie to przypadek opisany w medycynie. Artykuł w „Wall Street Journal” zainspirował Jess Rothenberg do napisania niezwykłej metaforycznej i filozoficznej powieści Po tamtej stronie ciebie i mnie. To piękna, mądra i bolesna, przesycona smutkiem, ale i humorem opowieść o granicach i bezgraniczności uczucia, o odpowiedzialności za uczucie, o poświęceniu, zrozumieniu i wybaczeniu. Jess Rothenberg zastosowała zabieg znany z Nostalgii anioła, przenoszący w zaświaty bohaterkę, która „podgląda” życie pozostawionych na ziemi swoich bliskich. I odkrywa, że dopiero stamtąd można naprawdę poznać i zrozumieć nasze życie na ziemi.
Tę książkę czyta się jednym tchem. Długo nie można o niej zapomnieć, pozostawia w nas głęboki ślad, a może nawet inaczej patrzy się potem na tych, których kochamy.Recenzja:
Zacznę recenzję od polecenia tej książki każdemu! jest genialna! Moim zdaniem na prawdę warto ją przeczytać. Porusza ona najgłębsze zakamarki naszej duszy, pozwala docenić to czego na co dzień nie dostrzegamy. Przyjaźń, rodzina, miłość, zwyczajne aspekty życia, często towarzyszą nam od urodzenia przez co trochę się na nie znieczulamy i przestajemy je doceniać. Ta książka pozwala nam otworzyć oczy i docenić nasze życie na nowo, dlatego warto ją przeczytać.

Historia opowiada o nastoletniej dziewczynie o imieniu Brie, która umiera tuż przed swoimi 16-tyli urodzinami na skutek pęknięcia serca. Dzieje się to w chwili, gdy jej chłopak wypowiada te trzy słowa "nie kocham cię". Dziewczyna do dnia pogrzebu pozostaje na Ziemi podglądając swoich bliskich, wspominając swoją przeszłość. Potem przenosi się do innego miejsca do złudzenia przypominającego jej znajomą pizzerię, gdzie poznaje 17-letniego chłopaka, Patricka i inne przebywające tam dusze.

Patrick uczy Brie wiele rzeczy o nowym miejsce, zdradza jej też sekret, że może wrócić na Ziemię i zemścić się na chłopaku, który zabrał jej życie. Dziewczyna korzysta z tej możliwości i niewidzialna wraca w swoje rodzinne strony, aby podglądać bliskich. To czego jednak tam doświadcza wcale nie jest miłe. Jej rodzina kiedyś tak szczęśliwa teraz się rozpada, ojciec nie jest w stanie pogodzić się ze śmiercią córki. Dodatkowo dziewczyna odkrywa, że została zdradzona przez najlepszą przyjaciółkę, która... umawia się z jej byłym chłopakiem (tym od pękniętego serca). To wszystko sprawia, że Brie nie może odpuścić swojej byłej przyjaciółce i chłopakowi. Rozpoczyna swoją zemstę, która doprowadzi w końcu do strasznych konsekwencji dla jej bliskich. Czy Brie będzie w stanie przerwać swoją zemstę? Czy naprawi to co zniszczyła? Czy zrozumie czym jest prawdziwa przyjaźń oraz miłość i zazna spokoju? I kim okaże się tajemniczy Patrick, który wyciągnie ją z niejednych kłopotów? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie czytając "Po tamtej stronie..."


Podsumowując, książkę czyta się jednym tchem, roniąc nad nią nie jedną łzę. Porusza ona bowiem głęboko najskrytsze nasze obawy o śmierci i straceniu bliskich. Pozwala dzięki wglądowi w wspomnienia Brie docenić te najzwyklejsze chwile spędzone z naszą rodziną, które będąc naszą codziennością są przez nas niezauważalne. Pozwala zrozumieć, że czasem warto wysłuchać osoby wokół nas do końca, powiedzieć im kilka miłych słów, które mogą zmienić wiele, póki mamy taką szansę.

Końcówka książki jest może ciut niedopracowana, ale to i tak nie wpłynęło na moją ocenę. Dlaczego oceniłam książkę tak wysoko? głównie za pomysł na historię i to tak mnie poruszyła, dawno nie czytałam książki, która wywarłaby na mnie takie wrażenie. Myślę, że jest to pozycja, która gdzieś tam zmienia nas na zawsze i cieszę się, że na nią trafiłam, bo było to coś czego właśnie potrzebowałam. Naprawdę polecam ją każdemu, w każdym wieku, bo nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno żeby docenić to co mamy :)

Ocena: 6/6

Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Klucznik"
Okładkowe love
Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Czytam fantastykę 2014"

Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Czytam opasłe tomiska"
416 str


2 komentarze:

  1. przygotowuję właśnie podsumowanie Klucznika za wrzesień i weszłam obejrzeć Okładkowe love :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zapraszam do oglądania :) uwielbiam twoje wyzwania :)

      Usuń

Komentując motywujesz mnie do dalszej pracy nad blogiem. Każdy komentarz mile widziany :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...