piątek, 11 lipca 2014

Córka Dymu i Kości - Laini Taylor

Tytuł: Córka Dymu i Kości (polski)
          Daughter of Smoke and Bone
          (oryginalny)

Cykl: Córka Dymu i Kości (tom1)

Autor: Laini Taylor

 Rok: 2011


Cykl „Córka Dymu i Kości”:
Córka dymu i kości | Dni krwi i światła gwiazd | Dreams of Gods & Monsters


Nota od wydawcy:
„Córka dymu i kości jest mroczna, zmysłowa, niepokojąca, niejednoznaczna. Wyobraźnia olśniewa, język jest piękny, każde słowo coś znaczy. A miłość… przerywa granice, przekracza czas i przestrzeń.”

Na wszystkich kontynentach na drzwiach domów pojawiają się czarne odciski dłoni. Wypalają je skrzydlaci nieznajomi, którzy wkradają się do naszego świata przez szczelinę w niebie…

Przemierzająca kręte uliczki zasypanej śniegiem Pragi siedemnastolatka ze szkoły sztuk plastycznych zostanie wkrótce uwikłana w brutalną wojnę istot nie z tego świata. I odkryje prawdę o sobie – zrodzonej z dymu i kości…

Jej szkicowniki są pełne potworów. Mówi w wielu językach, nie tylko ludzkich. Ma jaskrawoniebieskie niefarbowane włosy, niezwykłe tatuaże i blizny. Kim jest?

Karou prowadzi podwójne życie: jedno w Pradze jako utalentowana i tajemnicza artystka, drugie w sekretnym sklepie, gdzie rządzi Brimstone – Dealer Marzeń. Karou nie wie,skąd przybywa i czy jest tylko człowiekiem. Nie wie, po co wyrusza przez magiczny portal na ryzykowne wyprawy. I nie wie, do którego świata należy. Dopóki nie spotka najpiękniejszej istoty: mężczyzny o skrzydłach z płomienia, ustach bez uśmiechu i oczach koloru ognia, których spojrzenie jest jak płonący lont wypalający powietrze pomiędzy nimi.

Akiva staje się jej tak bliski, jakby kochała go całe życie…

Recenzja:
Zaintrygowana okładką i tytułem, a właściwie najbardziej opisem i świetnymi recenzjami kupiłam książkę w "Taniej książce" nie wiedząc czego się spodziewać i... nie żałuje, a książkę dosłownie połknęłam w dwa dni... Pomysł na historię świetny, akcja zwarta, ciekawa, nie nudzi. Bohaterów łatwo polubić, język przystępny, lekki, "Córkę..." czyta się szybko i przyjemnie.

Dawno, dawno temu anioł i diablica zakochali się w sobie. Nie skończyło się to dobrze.”

Pomysł stworzenia równoległego świata, który zamieszkują chimery i aniołowie prowadzący ze sobą wojnę jest wyjątkowy. Sama postać Karou rozdartą między światami, żyjącą jakby na ich pograniczu jest ciekawa, dziewczyna ma wyraźną osobowość, jest silna i odważna. Całą historie spowija mgła jakiejś tajemnicy, kluczem do której odkrycia okazuje się kostka życzeń.
Magiczna Praga, sztuka, zęby..., sklep Dealera Marzeń..., anioły... wszystko to sprawia, że "Córka..." na długo zapada w pamięci. Uwielbiam, kiedy książki posiadają swój klimat, coś co niewątpliwie zawsze będzie się z nimi kojarzyło. W tej książce możemy liczyć na wiele takich elementów.

Podsumowując, książkę zdecydowanie mogę polecić szczególnie fanatykom tego rodzaju historii, myślę jednak, że  może ona spodobać się również pozostałym. Uważam, że jest to powieść którą warto znać, szczególnie, że na jej podstawie ma ponoć powstać film, więc może być jeszcze o niej głośno. Ja jestem jej fanką, przeczytałam również jej drugą część i czekam na kolejną.

Ocena: 5+/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując motywujesz mnie do dalszej pracy nad blogiem. Każdy komentarz mile widziany :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...